Mi az a közösségi energia?

A közösségi energia ernyője alá tartozhat minden olyan energiatermelési-, elosztási és takarékossági megoldás, amely egy közösség energiarendszerének reformját szolgálja. A környezetbarát technológiai megoldáson felül a közösségi energia biztosítja a felhasználók demokratikus irányítását a termelés és az elosztás felett. 

A magyar energiarendszer központosított és egyirányú: a nagy erőművek termelnek (elsősorban nukleáris vagy fosszilis forrásból), a felhasználók pedig fogyasztanak. Ebben a felosztásban az emberek csupán elszenvedői lehetnek a világpiac hullámzásainak és monopolhelyzetben lévő szereplők szeszélyeinek, miközben a zöld energiaátmenet is várat magára.

Ezzel szemben a közösségi energia helyi, megújuló forrásokra alapuló termeléssel elégíti ki a felhasználók igényeit, akik tulajdonrészükkel jogot szereznek arra is, hogy a megtakarításból származó bevételek felett rendelkezzenek. A közösen menedzselt energiaügyek fejlesztik az energiatudatosságot, a demokratikus irányítás pedig elősegíti a társadalmi szolidaritást és a közösségek épülését, hiszen szomszédainkkal, barátainkkal, helyi intézményekkel működünk együtt az energia terén.

Hogyan működik egy közösségi energia kezdeményezés?

Közösségi energia kezdeményezésnek tekinthetünk minden olyan közösségi, alulról jövő és együttműködésen alapuló projektet, amely azt szolgálja, hogy a közösség tagjai – akár informális csoportként – fogyasztási szokásaikban energiatakarékosabbak, energiatudatosabbak legyenek, energiafelhasználásuk hatékonyabb legyen, minél kevesebb energiát használjanak fel és annak minél nagyobb hányadát megújuló forrásokból. Működésükben demokratikusak, a döntéshozás a részvételiségen alapul, szolidárisak, és fellépnek az energiaszegénység felszámolásáért.

Miért jó a közösségi energia?

A közösségi energia helyi, megújuló forrásokra alapuló termeléssel elégíti ki a felhasználók igényeit, akik tulajdonrészükkel jogot szereznek arra is, hogy a megtakarításból származó bevételek felett rendelkezzenek. A közösen menedzselt energiaügyek fejlesztik az energiatudatosságot, a demokratikus irányítás pedig elősegíti a társadalmi szolidaritást és a közösségek épülését, hiszen szomszédainkkal, barátainkkal, helyi intézményekkel működünk együtt az energia terén.Közösségi energia kezdeményezésnek tekinthetünk minden olyan közösségi, alulról jövő és együttműködésen alapuló projektet, amely azt szolgálja, hogy a közösség tagjai – akár informális csoportként – fogyasztási szokásaikban energiatakarékosabbak, energiatudatosabbak legyenek, energiafelhasználásuk hatékonyabb legyen, minél kevesebb energiát használjanak fel és annak minél nagyobb hányadát megújuló forrásokból. Működésükben demokratikusak, a döntéshozás a részvételiségen alapul, szolidárisak, és fellépnek az energiaszegénység felszámolásáért.

Mi az az energiaközösség?

Az energiaközösség a közösségi energia kezdeményezések egy hivatalos, jogi meghatározás alá eső formája. A hazai szabályozás szerint szövetkezetként vagy nonprofit gazdasági társaságként működhet. Fő célja nem a pénzügyi nyereség, hanem hogy tagjai vagy a működési területén élők számára környezeti, gazdasági és szociális előnyöket biztosítson. Ez úgy valósul meg, hogy az energiaközösség villamos energiát termel, tárol, fogyaszt, rugalmas elosztási szolgáltatást nyújt, villamos energiát oszt meg, aggregál vagy elektromobilitási szolgáltatásokat nyújt (VET 66/B.§).

Ennek egy speciális esete a megújulóenergia-közösség, amelyre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az energiaközösségre. A különbség az, hogy kizárólag megújuló energiaforrásokból termel villamos energiát, amit fogyaszt, tárol vagy értékesít. Az ilyen közösséget azok a tagok irányítják, akiknek fogyasztási helyei ugyanabban a nagy-/középfeszültségű transzformátorállomási körzetben vannak, mint a megújulóenergia-közösség tulajdonában lévő villamosenergia-tárolók és erőművek (VET 66/B.§).

Vannak már itthon ilyen kezdeményezések?

Jelenleg Magyarországon hat hivatalosan bejegyzett energiaközösség létezik (Bábolna, Budapest, Pécs, Seregélyes, Pannonhalma, Kistelek). Ezeken felül számos kezdeményezés konceptualizálása zajlik országszerte. A közösségi energia színtér egyértelműen növekszik.

Hogy állnak jelenleg ezek a projektek?

Bár sok hazai önkormányzat, civil csoport és társadalmi vállalkozás vágott hasonló kezdeményezésekbe, nagy részük a működési struktúra és az üzleti modell kialakításán dolgozik. A projektek gyakorlati megvalósítása még várat magára, de megfelelő, átgondolt finanszírozási lehetőségekkel és felkészült jogszabályi háttérrel könnyebben sikerre vihetők lennének. Bár a kezdeti kezdeményezések sok kihívással szembesülnek, de ugyanakkor törik is az utat. Így pedig a kollektív tudás is gyarapodik a jogi lehetőségekről, szerveződési modellekről és közösségi beruházási módokról.

Hogyan csatlakozhatnék ilyen kezdeményezéshez? Mik az első lépések?

  • Ha a környékünkön létezik már közösségi energia kezdeményezés, amihez csatlakozni szeretnénk, a közösség tagjainál érdeklődjünk a csatlakozás lehetőségeiről, feltételeiről!
  • Amennyiben újonnan szeretnénk ilyet kialakítani, mérjük fel a környéken felmerülő lehetséges igényeket, majd:
  • Kezdjük el a közösségépítést!
  • Alakítsuk ki a koncepciót!