Fabók Márton: Az nem jó irány, hogy a falu határába épített napelemparkhoz éppen a falunak nincs semmi köze
napi.hu
A magyarországi napelemes termelőkapacitás növekedésének nagyságát jelzi, hogy míg 2015-ben az ilyen erőművek mindössze 153 MW teljesítményre voltak képesek, az Energiahivatal legutóbb már azt jelentette, hogy e méret meghaladta az 1500 MW-ot. Ez azonban nem minden, sőt: meglehet, hogy ezzel eleve rossz irányba indultunk el, mert rossz irányba nézünk. Legalábbis erre jutott legújabb tanulmányában a Szolidáris Gazdaság Központ (SZGK), szerintük a magyar napelemboom éppen azt a problémát nem oldja meg, amire eredetileg született. Erről, az energiaközösségekről és az energiaárrobbanás okairól szól a Napi.hu legújabb video-podcastja
Előbb halunk meg, mint hogy veszni hagyjuk a nagy cégek fosszilis befektetéseit?
Mérce
Mi az Energy Charter Treaty és miért kellene minél előbb nyugdíjazni?
Kiút a válságból és a függésből: milyen lenne egy biztonságos és szolidáris energiarendszer?
Mérce
A piacosítás sem a zöldítést nem oldotta meg, sem pedig a mindennapi emberek hozzáférését a megfizethető energiához, de lehetnek – és legyenek is – elképzeléseink arról, hogy mi léphet a helyébe.
Egy könyv, amelyben az emberiség túléli a klímaválságot
Mérce
A Jövő Minisztériuma az elmúlt évek egyik nemzetközi könyvszenzációja volt, és végre magyarul is olvasható. A regénybe ágyazott gondolatkísérlet a klímaváltozás elleni sikeres harc eszközeit vonultatja fel. Apátia ellen a legjobb olvasmány, miközben túlzott naivitással sem lehet vádolni.
Sem a NER, sem az EU: akkor ki hozhatja el a fenntartható zöld átmenetet?
Mérce
A tőke minél nagyobb megtérülése helyett az emberi szükségletek szolidáris kielégítése kerüljön a központba.
Nincs új a napelem alatt: a megújulós ágazatot is maga alá gyűri a NER
Mérce
A rezsim meglátta a lehetőséget a napelemekben politikai-gazdasági hátországának megerősítéséhez.
Gyorsítani kell az energiaátmenetet, nem lassítani
Telex
Nem az EU klímapolitikája és a zöld befektetési őrület, hanem egy komplex globális dominó okozza az energia árának elszállását. A fosszilis ipar finanszírozásának megnyirbálása egyelőre inkább politikai elképzelés. Válasz Jaksity György cikkére.
Fenntarthatatlan irányba tart a napelem-forradalom?
444
Hiába egyre olcsóbb a napenergia, és hiába termelünk egyre több áramot megújuló forrásból, az sem mindegy, hogy kik és milyen formában termelik ezt az áramot.
Nincs cuki megoldás az energiaválságra | Belépési küszöb
Belépési küszöb – Partizán
Az évad első vendége Fabók Márton energiapiaci elemző, az SZGK energia munkacsoportjának tagja. Fabókot kérdeztük Magyarország energiafüggőségének történetéről, illetve áttekintettük az elmúlt időszak fejleményeit a fenntartható infrastruktúrák kiépítésében.
A titkos szuperfegyver, a láthatatlan kéz és az energiaválság
444
Az európai energiaszektor piacosítását kihasználva tudott válságot okozni a Gazprom. A következő krízist a fosszilis energiától való függőség leküzdésével, az energia demokratizálásával lehetne elkerülni.
Le kell hoznunk a távhőt a földgázról itthon is, Európában már több helyen sikerült
Másfélfok
A távhő szolgáltatáshoz sok negatív sztereotípia tapad itthon (drága, szabályozhatatlan), azonban ha jól alakítjuk át, akkor a dekarbonizáció titkos fegyvere lehetne. Több európai és pár hazai példa is mutatja, hogy ez nem lehetetlen.
Kimaradsz az otthonfelújítási támogatásból? Állami segítség nélkül is el tudod kezdeni a mélyfelújítást
Másfélfok
A szolidaritás és a közösségi megoldások, hogy nem egyedül kell megbirkóznunk a költségekkel, kiemelkedő szerepet játszhatnak az energiahatékonysági korszerűsítés területén.
Ha energiaforradalomhoz nem is vezet, az általános jólétet szinte biztosan növelné a közösségi energiaszolgáltatás
Qubit
Fabók Márton kollégánk Vékony Andrással, a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont munkatársával vitázott a nemrég megjelent Energiaforradalmi kiáltványunkról valamint az energiaátmenet lehetőségeiről és kihívásairól.